Svařené víno

Svařené víno neodmyslitelně patří k adventu a vlastně k celému zimnímu období. Jakmile klesnou teploty k nule a venku není úplně vlídné počasí, svařák je ideální volbou, jak se zahřát.

Svařené víno má ale také další opomíjené pozitivní účinky. Tento nápoj dokáže v rozumném množství působit kladně na kardiovaskulární soustavu, neboť např. čistí cévy, a navíc zlepšuje trávení.

Historie svařeného vína sahá až do antického Říma. Římané víno milovali a často do něj přidávali i různá koření. Dali vlastně vzniknout dnešnímu svařáku.

Pro přípravu svařeného vína určitě nevadí použít obyčejné základní víno. Pravidlem by ale mělo být, že použijeme vždy takové víno, jaké nemáme problém vypít ani neochucené, a ideálně nám dokonce i chutná. Dále budeme potřebovat koření – celou skořici, hřebíček, badyán. Můžeme použít také pomeranč, nakrájené jablko, hrušku nebo citrónovou kůru. Pro doslazení cukr nebo med.

Může se zdát, že svařák toho moc nepotřebuje. Stačí jen ohřát víno a zamíchat v něm cukr s kořením. Tak jednoduché to však ale není. Pro výslednou chuť si dobře ohlídejte teplotu vína. Nemělo by se vařit, nýbrž jen svařit. Pokud při zahřívání vidíme, jak vzniká bílá pěna, hrnec odstavíme z plotny, necháme odpočinout a můžeme podávat.